RezervaceRezervace ubytování
KalendářAkce 2019
PoukazDárkový poukaz
KošíkE-Shop s vínem

Stará réva

Označení stará réva (ang. Old Vines, něm. Alte Reben, fr. Vieilles Vignes) je přisuzováno vinicím, které dosahují významného stáří, obvykle nad 40 let.

Naše společnost se může pochlubit několika takovými vinicemi, na kterých pěstujeme odrůdy Ryzlink rýnský (výsadba 1970), André (1977 a 1978), Pálava (1978), Tramín červený (1970) a Muškát moravský (1980).

Všechny odrůdy rostou ve viniční trati Nadzahrady, konkrétně v lokalitě Poštory.

Výroba vín
Víno 5 Víno 6
 • V dobách minulých bylo povoleno vysazovat révu jen
  pár vyvoleným
 • Díky své mimořádné poloze zde od roku 1609
  vysazovala révu šlechta a později habsburské dynastie,
  výlučně pro vlastní konzumaci
 • Vyjímečné půdní a klimatické podmínky
 • Trať Nadzahrady má optimální orientaci svahů
  vůči Slunci

Zajímavost

Star divider

Vyjímečné půdní a klimatické podmínky této lokality spolu s jižní a jihozápadní orientací svahů s vinicemi vytvářejí již více jak 400 let ideální polohu pro mimořádná vína. Půdní profil této polohy vzniklý na písčitých třetihorních sedimentech mořského dna nabízí révě dostatečné množství minerálů, které pak zejména starší keře s mohutnějším kořenovým systémem mohou dovedně "zpracovat" do konečné suroviny. Mistroství našeho sklepmistra pak jen doladí a vytříbí konečnou výjimečnou chuť vína z těchto starých keřů.

Trať Nadzahrady má optimální orientaci svahů vůči Slunci. Osvit vinic (převážně jižní), podloží je sprašové s černozeměni a v části Poštor se slepenci a mořskými sedimenty, půdní horizont má mocnost od 30cm do 80cm.

Půdy jsou spíše jílovitohlinité až písčitohlinité s pH neutrálním až mírně zásaditým. Půdní a klimatické podmínky v této trati přinášejí výjimečnou mineralitu a kořenitost zejména bílým odrůdám.

Svažitost a velmi teplé klima dodává pak vysoký extrak a barevnost červeným vínům.

Výroba vín

Keře Staré révy v lokalitě Poštory

Ryzlink rýnský

Star divider
Keře vysázeny v roce 1970. Spon je dosti úzký 180 cm, keře jsou od sebe vzdáleny 110 cm. V dané výsadbě je zastoupeno celkem 25 různých klonů, čímž je tato výsadba ještě více zajímavá. Jsou zde klony velkopavlovické, polešovické, tak také klony německé z Geisenheimu. Celková plocha této staré vinice osázené touto výjimečnou odrůdou je 0,7 ha.

Víno ročníku 2015 dozrálo do výběru z hroznů a má slámovou barvou, vůni lučních květin, zeleného čaje, sušených meruněk s nádechem lipového květu. Vysoká extraktivnost je nosným prvkem tohoto velkého vína. V chuti se mísí kandované ovoce, datle, rozinky spolu s přezrálými broskvemi a lipovým medem v dochuti. Víno je připraveno na delší ležení.

Alkohol: 13 % obj. – zbytkový cukr 34,8 g/l – veškeré kyseliny 5 g/l – bezcukerný extrakt 20,6 g/l

Tramín červený

Star divider
Keře vysázeny v roce 1970. Spon je dosti úzký 180 cm, keře jsou od sebe vzdáleny 110 cm. V dané výsadbě je zastoupeno celkem 7 různých klonů, čímž je tato výsadba také zajímavá. Jsou zde zastoupeny jen klony velkopavlovické. Celková plocha této staré vinice osázené touto starobylou odrůdou je 0,19 ha.

I u tohoto vína zapracoval výborný ročník 2015, tento výběr z hroznů se sytě zlatou barvou má jemnou vůni rozkvétajících růží a lučního kvítí. V elegantní chuti najdeme hrozinky, vanilkový lusk, liči a citrónovou kůru. Víno má široké tělo a vysoký extrakt, který předurčuje víno k delšímu ležení na lahvi a k archivaci.

Alkohol: 15 % obj. – zbytkový cukr 14,1 g/l – veškeré kyseliny 6,1 g/l – bezcukerný extrakt 25,7 g/l

Pálava

Star divider
Keře vysázeny v roce 1978. Spon úzký 200 cm, keře jsou od sebe vzdáleny 110 cm. Tyto keře byly přeštěpovány a následně vysazeny z keřů pocházejících z původních mezistaničních zkoušek v roce 1966, při kterých naše stanice hrála významnou roli. Celková plocha této staré vinice osázené touto výjimečnou odrůdou je jen 0,07 ha.

A do třetice výběr z hroznů ročníku 2015. Víno má jasně zlatou až medovou barvu. Vůně je kořenitá až dezertní s nádechem čajové růže a sušených květů slaměnek. Chuť je uhlazená a velmi jemná. Lehký náznak manga a cukrového melounu doplňuje zbytkový cukr. Víno dlouze odeznívá a v ústech zůstává příjemná chuť kandovaného ovoce.

Alkohol: 14 % obj. – zbytkový cukr 24,2 g/l – veškeré kyseliny 5,6 g/l – bezcukerný extrakt 23,1 g/l

André

Star divider
Keře vysázeny v roce 1977 a 1978. Spon úzký 200 cm, keře jsou od sebe vzdáleny 110 cm. Tyto keře byly vysazeny a jsou to původní tzv. mezistaniční zkoušky v roce 1977 a 1978. Odrůda byla povolena v roce 1980 a naše stanice je hrdým nositelem a vlastníkem ochranných práv na tuto výjimečnou modrou odrůdu pro výrobu excelentních červených vín. Celková plocha této staré vinice osázené touto výjimečnou odrůdou je 0,6 ha.

Jedná se o pozdní sběr ročníku 2014 a charakterizuje ho sytě rubínová barva s vysokou viskozitou. Velmi výrazná vůně ostružin přechází i do chuti, kde sladkou ostružinu doprovází přezrálá višeň a jemné borůvky. Mohutnou chuť doplňuje sladký tanin z dubových sudů, kde víno zrálo 16 měsíců.

Alkohol: 13 % obj. – zbytkový cukr 4,7 g/l – veškeré kyseliny 0,6 g/l – bezcukerný extrakt 26,8 g/l

Keře Staré révy v lokalitě Poštory

PROHLÍDKA

Recenze hostů

Poprvé jsme k vám s kamarádkama zavítaly před 2roky náhodně cestou na rozhlednu...a letos k vám zavítáme již potřetí :) Vaše víno a pražené mandličky jsou bezkonkurenční! Ktomu krásné prostředí...

Monika Kubicová

Prodej vína v místě i online v e-shopu

Naše vína můžete zakoupit přímo na recepci penzionu, rádi vám poradíme. Vína máme zastoupena v mnoha vinotékách po celé ČR. Nemáte-li v blízkosti kamennou prodejnu, nechejte si dobré víno přivést až k vám domů, využijte online platby na našem e-shopu.
www.slechtitelkashop.cz

Vstup do E-SHOPU